Kronika

Szkoła modlitwy “Modlitwa życie” część 1

W dniach 22- 24 marca 2019 r. odbyło się pierwsze spotkanie w ramach Szkoły Modlitwy. Wraz z siostrami ze Wspólnoty Sióstr Karmel Ducha Świętego z Żarek pod Częstochową i św. Teresą od Jezusa rozpoczęliśmy wyprawę do wnętrza swojej duszy. Ten weekend poświęcony był Pierwszemu mieszkaniu na podstawie “Zamku wewnętrznego” św. Teresy, gdzie Teresa duszę człowieka przedstawia jako zamek, twierdzę. 

 

Św. Teresa pisze, że twierdza ma wiele różnych mieszkań, jedne na górze, drugie na dole, jedne po bokach, drugie we wnętrzu gmachu, a w samym pośrodku tych mieszkań jest jedno najważniejsze, w którym zachodzą najbardziej tajemne rzeczy pomiędzy Bogiem a duszą. (Zamek wewnętrzny, Mieszkanie pierwsze 1,3). Ale jak mam wejść do swojego zamku? Z pomocą przychodzi św. Teresa i wskazuje, że bramą, przez którą możesz wejść do zamku jest modlitwa. Dzięki modlitwie wchodzisz do wnętrza duszy. Modlitwa pomaga poznać siebie i zaprzyjaźnić się z Chrystusem. 

 

…dobrze nam jest i nic nad to nie ma lepszego, byśmy starały się na sam przód wnijść do onej pierwszej komnaty, gdzie uczymy się poznania siebie. św. Teresa od Jezusa Zamek wewnętrzny, Mieszkanie pierwsze 2,9

 

Czym jest poznawanie siebie? Czy wiesz kim naprawdę jesteś? Jakie masz możliwości i ograniczenia? św. Teresa zaprasza Cię byś poznał duchowy świat, uświadomił sobie, że jesteś stworzony i powołany do relacji z Bogiem. Mówiąc o konieczności poznawania siebie na drodze modlitwy, Teresa przedstawia obraz pszczoły wyrabiającej miód. Tak jak pszczoła trudzi się, by powstał miód, tak człowiek modlitwy ma nie ustawać w wysiłku poznawania siebie. 

 

Św. Teresa nie podaje nam schematu modlitwy, taki stworzyła tradycja karmelitańska. Św. Teresa uważała, że wiele jest dróg modlitwy, a Bóg prowadzi każdego oryginalną drogą. Jakkolwiek jednak się modlisz, by można było nazwać to modlitwą, musi być ona uważna. Dlatego na początku każdej modlitwy Teresa zachęca nas, aby zadać sobie pytanie – kim jest dla mnie dziś Bóg i dlaczego chce się z Nim spotkać?

 

To początek naszej drogi ze św. Teresą … i tylko niewielka część tego co przeżyliśmy w ten weekend. Wracamy do naszych domów gotowi, aby zawalczyć o modlitwę i wprowadzić w życie to czego się dowiedzieliśmy. 

 

Dziękujemy Ci Panie Jezu za Szkołę Modlitwy i Wspólnotę Sióstr Karmel Ducha Świętego!!!

 

Powrót