Kronika

Zawierzenie

W dniu 12 listopada 2018 roku, w  drugi dzień  świętowania Obchodów  100- lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę, wybraliśmy się na wspólnotową pielgrzymkę do Niepokalanowa.

                  Niepokalanów, założony w 1927 roku przez Św. Maksymiliana Maria Kolbe,   jest miejscem wybranym przez Niepokalaną i przeznaczonym na szerzenie Jej czci. Obecnie jest miejscem pielgrzymek, rekolekcji,  modlitwy o pokój , działalności  Radia i  Telewizji  Niepokalanów, wydawania Rycerza  Niepokalanej i Małego Rycerza Niepokalanej .Od 1 września 2018 Niepokalanów został wybrany jako 1 z 12 miejsc , częścią Światowego Centrum Modlitwy o Pokój. Projekt powstania Kaplicy Wieczystej Adoracji w Niepokalanowie była odpowiedzią na pragnienia Św. Maksymiliana. Niepokalanów jest ósmym takim miejscem na świecie-ósmą gwiazdą w Koronie Matki Bożej. Miejsce to ma stać się Centrum Modlitwy o pokój w sercach, rodzinach, ojczyźnie i na świecie.

                  Przyjeżdżając tutaj ,pragnęliśmy pokłonić się Najświętszej Maryi Pannie, odwiedzić miejsce, gdzie żył  i działał patron naszej wspólnoty  Św. Maksymilian Maria Kolbe ,oraz złożyć  nasze zawierzenia Matce Bożej , których dokonaliśmy  8  grudnia 2017 roku.  

                Dzień był przepiękny, ciepły i dość słoneczny, choć listopadowy. Cieszyliśmy się, że jedziemy razem z braćmi i siostrami ze wspólnoty, by spotkać się z naszą Niebieską Mamą..

                Na początek udaliśmy się do podziemi Bazyliki, aby obejrzeć Panoramę Tysiąclecia. Jest to ruchoma szopka, która przedstawia tysiącletnią historię Kościoła w Polsce. Oglądając 140 ruchomych figur znanych polskich chrześcijan i słuchając komentarzy dotyczących dziejów naszego narodu na przestrzeni stuleci, zrozumieliśmy ,że  Polski nie byłoby bez chrześcijaństwa. Poczuliśmy dumę z naszego narodu, który przez wieki tyle wycierpiał ale pozostał wierny Bogu i oddany swojej Królowej- Matce Boskiej Częstochowskiej.

               Najważniejszy punktem naszej pielgrzymki była Msza Św. odprawiona przez ks. Karola Krukowskiego w Kaplicy Św. Maksymiliana Maria Kolbe. Jest to najstarszy obiekt klasztoru ,miejsce w którym modlił się i odprawiał  Msze Św. nasz patron. Czuliśmy obecność Św. Maksymiliana , Jego modlitwy w naszych intencjach. N a koniec ucałowaliśmy relikwie Patrona naszej wspólnoty, prosząc go o wstawiennictwo i opiekę.

 

                     Po Mszy Św. udaliśmy na krótką modlitwę do pięknej Bazyliki a następnie  do muzeum  Św. Maksymiliana. Miły Franciszkanin oprowadził nas po muzeum ,gdzie mogliśmy usłyszeć o życiu świętego, jego dokonaniach , marzeniach, dziełach misyjnych  i męczeńskiej śmierci w celi głodowej w Auschwitz.

 

                   Kolejnym punktem naszej pielgrzymki było Misterium Męki Pańskiej-spektakl przedstawiający ostatnie godziny życia Pana Jezusa ,od modlitwy w ogrodzie oliwnym aż do zmartwychwstania i rozesłania uczniów. Przepięknie wykonane ruchome figurki i zmieniające się dekoracje przeniosły nas w klimat tamtych dni. Razem z Jezusem przeżywaliśmy mękę Pańską,  słuchając komentarzy i fragmentów z Ewangelii. Sceny przedstawione są tak realistycznie, że można było poczuć się świadkiem tamtych wydarzeń.

 

                  Ostatnim punktem naszej pielgrzymki była adoracja Najświętszego Sakramentu w Kaplicy Adoracji.  Klęcząc przed Najświętszym  Sakramentem byliśmy zachwyceni pięknem monstrancji w  kształcie figury Maryi , w której sercu jest żywy Pan Jezus. Ta bliskość Syna i Matki, ich Serc- Najświętszego Serca Jezusa i Niepokalanego Serca Maryi  delikatnie wzywała nas  ,by oddać swoje serce w niewolę miłości.

Z żalem wyjeżdżaliśmy z Niepokalanowa, wrócimy tam na pewno, do naszej Mamy i naszego Patrona.

 

Powrót